- Sutra, u kasnim poslijepodnevnim i večernjim satima pljuskovi sa grmljavinom su najizgledniji na području Krajine i sjevera Bosne…
SARAJEVO/BIHAĆ, 12. juna – Danas je pretežno sunčano bilo u Hercegovini i Krajini. U ostalim područjima je bilo umjereno do pretežno oblačno vrijeme.
Temperature zraka izmjerene u 14 sati (°C): Bjelašnica 8; Sokolac 19; Srebrenica 20; Livno i Sarajevo 22; Bugojno 23; Tuzla 24; Gradačac i Zenica 25; Bihać, Bijeljina i Sanski Most 26; Banja Luka i Prijedor 27; Grude i Trebinje 29; Mostar i Neum 30°C;
U Bosni i Hercegovini sutra će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. U kasnim poslijepodnevnim i večernjim satima pljuskovi sa grmljavinom su najizgledniji na području Krajine i sjevera Bosne. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 10 i 15°C, na jugu zemlje do 20°C. Najviša dnevna temperatura zraka između 26 i 32°C.
Stanje na cestama
Pojačan je promet vozila na izlazu iz Bosne i Hecegovine na graničnim prelazima: Izačić, Velika Kladuša, Gradina, Bosanska Gradiška i Bosanski Brod. Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.
U narednom periodu neće dolaziti do obustave saobraćaja na putnom pravcu Buna-Počitelj u mjestu Ševaš Njive gdje se izvode radovi na priključnoj cesti za autoput A-1. Na ovoj dionici saobraćat će se dvosmjerno, usporeno, uz poštivanje privremene signalizacije.
Zbog izvođenja radova na autoputu A-1 za saobraćaj su zatvorene preticajne trake u zonama petlje Sarajevo sjever i petlje Podlugovi, u oba smjera. Od sutra (13.06.) do 22.06. bit će zatvoreni izlazi sa autoputa na petlji Podlugovi, a saobraćaj će se preusmjeravati na petlje Visoko i Sarajevo sjever. Ulazi na autoput na petlji Podlugovi će biti u funkciji.
Radovi se izvode i na vijaduktu Klopče na dionici A-1 Zenica sjever-Zenica jug, gdje se saobraća preticajnom trakom, dok je vozna traka zatvorena za saobraćaj.
Zbog izvođenja radova na asfaltiranju obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Prijedor-Banja Luka (dionica Ivanjska-Dragočaj). Za vrijeme obustave saobraćaj se preusmjerava na regionalni put Omarska-Bronzani Majdan-Banja Luka ili putnim pravcem Prijedor-Bosanska Dubica-Bosanska Gradiška-Banja Luka. Preusmjeravanje se ne odnosi na vozila lokalnog stanovništva kao i na vozila hitnih službi.
Zbog radova na redovnom održavanju, danas se sporije saobraća na dionici Bihać-Bosanska Krupa.
Na magistralnom putu Jajce-Donji Vakuf zbog radova u tunelu Skela, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom. U noćnim satima (22-06 sati) saobraćaj se obustavlja i preusmjerava na obilaznicu oko tunela.
Sporije, zbog radova, saobraća se i na putnim pravcima: Konjic-Jablanica (tunel Crnaja), Donji Vakuf-Travnik (Komar), Žepče-Zenica (Golubinja), Ripač-Dubovsko i Bosanski Šamac-Orašje (dionica Grebnice-Bazik).
Na putu Rudo-granični prelaz Uvac zbog oštećenja mosta, zabranjen je saobraćaj za teretna vozila maksimalnog osovinskog opterećenja preko 10 tona po osovini, dok je za ostala vozila brzina kretanja na mostu ograničena na 20 km/h.